arama

whatsapp
bekleyiniz

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için anasayfayı ziyaret edin.

araç muayene hazırlığı

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Yeni nesil otomobillerin olmazsa olmazı bilgisayarlı arıza tespiti cihazları ve arıza tespiti hakkında tüm bilinmeyenleri genel olarak ele alırsak, herkesin otomobillerinde zaman zaman ekran ışığının yanması üzerine çeşitli tedirginlikler oluşturmaktadır. Peki bu ışık neyi ifade eder? Arıza lambaları yandığında mutlaka elektronik veya mekanik bir sorun oluşmuş demektir. Peki başımıza böyle bir şey geldiğinde ne yapmalıyız? Bu durumda hemen servis aranarak sorunun nedeni araştırılmalı ve çözüm yolu bulunmalıdır. Bu noktada servis yetkilisi, araca bilgisayarlı arıza tespiti cihazı ile bağlanarak arızayı tespit etmeye çalışmaktadır. Arıza tespit cihazları, yani diagnostik cihazlarında dikkat edilmesi gereken 2 husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki cihazların güncel olması ve orijinal yazılımlı olmasıdır.

Araç Beyni (ECU-ECM) Nedir?

Elektronik kontrol unit yani elektronik kontrol modülü diyede tabir ettiğimiz araç beyni, aracın tüm kontrolleri ve motor yönetiminden sorumlu olmakla birlikte motor çalışma şartlarını sürekli olarak denetlemektedir. Ayrıca değişkenleri ayarlayarak parametreler oluşturmaktadır. ABC sistemi de ECU sistemine benzer görev yapmaktadır. Yani tekerlek devir sensör araçları , aracınızın hızını ölçmekle kalmayıp sürücünün freni kullandığı an itibari ile ECU, kaliperlere ve fen merkezlerine hidrolik göndermek sureti ile tekerleklerin kilitlenmeden yavaşlamasını sağlamaktadır.

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Diagnostik cihaz yani bilgisayarlı arıza tespiti , araçta bulunan arızaların okunmasını, araçta bulunan komponetlerin çalışmasını ve araçta bulunan parçaların tanıtılmasını sağlayan cihazlardır. Asya, Avrupa ve tüm araçlarda arıza okuma ve silmenin yanı sıra araçtaki verileri görüntüleyebilme ya da kodlama adaptasyon ayarlama işlemlerini yapabilmektedir. Modern araçlarda bulunan elektronik kontrol ‘’UNIT-ECU’’ yani elektronik beyin olarak ta ifade ettiğimiz üniteler ile haberleşmek sureti ile araçların tüm parça ve aksamları hakkında bilgi alınmaktadır. Ünitelere kaydedilmiş arıza ve hasarları okuyarak hata kodlarını silmektedir. Arıza tespit cihazlarımız yanı zamanda, kodlama yapabilmekte ve daha birçok fonksiyonu yerine getirebilmektedir.

Arıza Tespit Cihazında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diagnostik cihazlarda belirli başlı kriterler bulunmaktadır.

1-Arıza tespit cihazı yani diagnostik cihazın orijinal olması

2- Cihazın güncel olması

3-Kullanıcının diagnostik cihaza hakim olması gerekmektedir.

Diagnostik Cihaz Nereye Takılmalıdır?

OBD bilgisayarlı arıza tespiti cihazı OBD bağlantılı soket yuvasına takılmaktadır. OBD soketleri 16 pin ve asimetrik şekli itibari ile tek pozisyon olarak yerleştirilebilmektedir. Araçlardaki soket yuvası, genellikle el ile rahatça uzanılması mümkün olan bir konuma ve şoförün bulunduğu konuma uygun yerleştirilmelidir.

Bilgisayarlı Arıza Tespiti Hangi Hasarları Tespit Edebilmektedir?

Hazeryolyardim çalışanları olarak sistem içerisinde kullandığımız üst düzey programlar eşliğinde aracınızda meydana gelmiş tüm elektronik arızalar tespit edilmektedir. Peki bu elektronik arızalar nelerdir? Genel olarak egzoz sistemi arızaları, yakıt sistem arızaları ve elektronik hasarları kapsamaktadır. Onun dışında cihaz ile aracın beyin ünitesine bağlanılarak aracın tüm elektronik ve elektrik verileri tek ekranda kontrol edilebilmektedir. Motor aksam hareketinin vermiş olduğu uyarın kontrol işlemlerini gerçekleştirmektedir. Hava yastığı dediğimiz airbag ile hatalı sürüş ve şişirici devre hatası tespit edilebilmektedir. ABS hidrolik pompa motorunun devre hatası , hidrolik valf hatası, çıkış valf sargısı, güç rölesi sargısı ve hatası , bağlantı soketi hastası ve yakıt sistemleri gibi birçok arıza ve hasarı tespit edebilmektedir. Hazeryolyardim ile bilgisayarlı arıza tespiti sayesinde aracınızdaki tüm hasar ve servis ışıklarını söndürebilirsiniz. Arıza ışıkları dikkate alınmadığı vakit araç kullanmaya devam edilir ise çok ciddi sonuçları doğuran oto hasarları meydana gelebilmektedir. Bu da onarım sürelerini uzatabileceği için cebinizi zora sokmaktadır. O yüzden arıza veya servis ışığı sorunları ile karşılaşıldığı takdirde aracınıza derhal bilgisayar arıza tespiti cihazı taktırarak sorunlar belirlenmeli ve araç onarımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bilgisayar ile Aracınıza Nasıl Bağlantı Yapılmaktadır?

Cihazın aracınız ile bağlantı kurabilmesi için öncelikle servis çalışanlarımız tarafından uzatma kabloları bilgisayara takılmaktadır. Sonrasında kabloların uçları aracında yer alan elektronik biçimdeki soket kısımlara yerleştirilmektedir. Oluşan bağlantı sonucu, bilgisayarlı arıza tespiti cihazları ile bilgisayardaki program çalıştırılarak program tarama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu tarama sayesinde araçta bulunan tüm elektronik arızalanmalar tespit edilmekte ve ekranda yer alan arızalar hakkında bilgi vermektedir. Belirlenen arızalar sonucu bilgisayar bağlantısı çıkarılarak uzman ekibimiz tarafından onarılmaktadır. Araçlardaki yeni sistemlerin artması sebebi ile profesyonel bilgisayarlı arıza tespiti cihazı ile araç sistemine zarar vermeden güvenli bir şekilde ekspertiz hizmetleri vermekteyiz. Alanında uzman olan kalifiye ekibimiz, üst düzey teknoloji ekibimiz ile %100 memnuniyet sağlamak için hizmetinizdeyiz.

Bilgisayarlı arıza tespiti modern otomobillerde bulunan elektronik beyin denilen (ECU) ünitelerle haberleşerek otomobillerin her türlü aksam ve parçaları hakkında bilgi alan ve bu ünitelere kaydedilen arızaları okuyan, hata kodlarını silen, kodlama yapabilen ve yeni takılan parçaları alıştırma yapan ve daha bir çok işlevi yerine getiren cihazlardır. Arıza ışıkları otomobilinizde bir sorun olduğunun göstergesidir ve mutlaka dikkate alınmalıdır. Dikkate alınmayan arıza ışıkları otomobilde mekanik hasarlara yol açabilecek arızalara sebebiyet verecektir. Aracınızdaki tüm arızaları tespit edebilen gerekli Bilgisayarlı Arıza Tespiti cihazlarımız mevcuttur. Aracınızın bulunduğu konumda bilgisayar bağlantısı ile arıza tespitini yapıyoruz.