arama

whatsapp
bekleyiniz

Şarj ve Marş Dinamo Tamiri

Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için anasayfayı ziyaret edin.

araç muayene hazırlığı

Şarj ve Marş Dinamo Tamiri

Şarj ve Marş Dinamosu Tamiri : Hazer Yol Yardım olarak şarj ve dinamo tamiri ihtiyaçlarınızda gereken desteği sağlamaktayız. Dinamo, araçların en önemli parçalarından biridir. Araçlarda bulunan akünün şarj edilmesi, dinamo sayesinde gerçekleşmektedir. Dinamoda bir arıza meydana geldiğinde, aracın elektrik aksamı bozulacağı için aracınızı çalıştıramazsınız. Bu nedenle bazen aniden yolda kalabilirsiniz.

Dinamo Ne İşe Yarar?

Dinamo içerisinde mıknatıs ve bobin bulunmaktadır. Otomobillerde iki farklı türde dinamo yer almaktadır. Bunlardan ilki otomobil marş dinamosudur. Bu dinamo aküden gelen enerjiyle motorun hareket etmesini sağlamaktadır. Otomobillerde kontak anahtarının çevrilmesi ile marş dinamosu ilk önce volant dişlilerinin hareketini sağlamaktadır. Bunun ardından yakıt ve hava karışımı motora ulaşarak, pistonların hareketini başlatmaktadır. Marşa uzun süre basmak ve araç çalışmaya başladıktan sonra tekrar marşa basılması, bazı arızalara yol açabilmektedir. Şarj ve dinamo tamiri gerektiren arızalarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Bu nedenle marşa kısa bir şekilde basarak aracı çalışır konuma getirmek son derece önemlidir.

Otomobil Şarj Dinamosu

Şarj dinamosu içerisinde bulunan mıknatıs ve teller yoluyla elektrik enerjisi üretilmektedir. Ortaya çıkan elektrik, aracın çalışmasını sağlamaktadır. Araçlarda bulunan ateşleme sistemi, uyarı paneli göstergeleri ve aracın marş sisteminin çalışması, şarj dinamosunun doğru çalışmasına bağlıdır.

Dinamo Parçaları Nelerdir?

Şarj dinamosu araçlarda bir jeneratör işlevine sahiptir. Akünün şarjını gerçekleştirmek için dinamo üç ana parçadan meydana gelmektedir. Bunlardan ilki elektromıknatıstır. Elektromıknatıs, manyetik bir alan meydana getirmektedir. Şarj ve dinamo tamiri işlemlerine yol açan arızalar, elektromıknatıs sisteminden de kaynaklanabilmektedir. Bakır tellerin metal bir parçaya sarılarak mıknatıs özelliği sağlamasıyla, elektromıknatıs sistemi meydana gelmektedir. Rotor adı verilen parça ise bakır telinin demir çekirdeğine sarılmasıyla meydana gelmektedir. Rotor elektromıknatısa gelen elektrik gücünü sağlamaktadır. Rotorda bulunan demir çekirdek stator olarak adlandırılmaktadır.

Dinamo Arızaları

Dinamonun voltajının düşük olması durumunda, uyarı panelinde akü işareti ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında farların yanmaması ya da zayıf yanması, camların otomatiğinin çalışmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Fakat daha ciddi durumlarda otomobilin içerisinde bir koku oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına araçların bakımlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi son derce önemlidir. Dinamoda bir arıza ortaya çıktığı durumlarda ise hemen şarj ve dinamo tamiri desteği için Hazer Yol Yardım firmamızdan destek alabilirsiniz.

Şarj ve Dinamo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızanın varlığını anlamak için göstergeleri doğru okumak gerekmektedir. Dinamoda meydana gelen arızalarda şarj, alt ve akü uyarı ışıkları yanmaktadır. Bu durum akünün şarj olmadığı anlamına gelebilir. Ayrıca aralıklarla yanıp sönme durumu varsa, bu durum da karbon fırçalarında bozulma olduğu akla gelmelidir. Sensörlerde meydana gelen arızalarda, gösterge ışıklarının yanıp sönmesine neden olabilmektedir. Eğer motoru çalıştırmakta zorlanıyorsanız ya da hiç çalıştıramıyorsanız bir dinamo arızası söz konusu olabilir. Akünün çok fazla ısınması, suyun hızlı bitmesi, kaputtan ses gelmesi, farlarda yaşanan sorunlar şarj dinamosu kaynaklı oluşabilmektedir.

Şarj Dinamosu Arızası Halinde Yapılması Gerekenler

Eğer araçlar hakkında teknik bir bilginiz bulunmuyorsa şarj ve dinamo tamiri hizmeti almak için firmamıza ulaşabilirsiniz. Bazı kontrolleri yaparak sorunun kaynağını anlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kaputu açarak aracın motor aksamını gözden geçirebilirsiniz. Gözünüze çarpan bir aşınma, kopma, kablolarda çıkma gibi bir durum olması halinde müdahale edebileceğiniz basit bir sorun varsa, kabloları yerine bağlayarak sorundan kurtulabilirsiniz.

Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Olur?

Eğer bilye arızası söz konusu ise metalik bir ses ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bilyelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Konjektör arızası durumunda akü tam şarj olmamaktadır. Bu durumda konjektör değişimi gerçekleştirilerek, sorun çözümlenir. Şarj dinamosunun sökülmesinin gerekli olduğu durumlarda, sökme işlemine akünün pozitif kutbu sökülerek başlanmaktadır. Dinamo v kayışının yanında yer almaktadır. Şarj ve dinamo tamiri sırasında sökme işlemini yapabilmek için burada yer alan bazı parçaların da sökülmesi gerekli olmaktadır. Şarj dinamosu sökme işleminden sonra içerisinde hangi parçanın değişmesi gerekiyorsa, o parçalar değiştirilerek, dinamo tekrar yerine takılmaktadır.

Hazer Yol Yardım İle Şarj ve Dinamo Tamiri

Hazer Yol Yardım olarak, şarj dinamosu ve marş dinamosu kaynaklı arızalar nedeniyle yolda kaldığınız durumlarda; bize konum bilginizi ulaştırırsanız, en kısa sürede sorunu çözebilmek için sizin yanınıza ulaşmaktayız. Akünüzün şarj olmasını sağlayarak aracınızı tekrar çalışır hale getiriyoruz. Eğer aracınız o anda çalıştırılamazsa, çekici yardımıyla aracınızın teknik servis merkezimize ulaşmasını sağlıyoruz.

Şarj dinamosunun görevi motor çalıştığı müddetçe aküyü şarj edip alıcıları besleyip aracın elektirik ihtiyacını karşılamasıdır. Şarj dinamosunda sık rastladığımız arızalar kömürün bitmesi,bilyaların bozulup ses yapması ya da sıkışması, konjektör arızası, diyot arızası olarak sıralayabiliriz. Vantilatör kayışı gerginliği 1 ila 1.5 cm esnemesi gerekir. Şayet daha sıkı olursa bilyaların ve yatakların bozulmasına daha gevşek olursa yeterli seviyede elektrik üretememesine neden olur. Şarj dinamosu arızalandığında aracınızda arıza göstergesi yanacaktır. Böyle bir durumda anca 3/4 km gidebilirsiniz. Hazer Yol Yardım olarak dükkanımızda her model şarj dinamosu tamiri yapılmaktadır.